środa, 20 lutego 2013

Ruchy oczu ujawniają zaburzenia zdolności czytania w schizofrenii


Badanie ruchów oczu u pacjentów z diagnozą schizofrenii dostarcza nowych dowodów za tym, że u osób z tą chorobą występuje zaburzenie płynności czytania.

Odkrycie, dokonane przez badaczy z Uniwersytetu McGill w Montrealu, może otworzyć drogę dla wczesnego wykrywania i leczenia, w przypadku osób cierpiących na schizofrenię.

O ile dotychczas wiadomo było, że u pacjentów z rozpoznaniem schizofrenii występują zaburzenia w zdolnościach językowych oraz w ruchach oczu, to sądzono jednak, że zdolność do czytania pozostaje nietknięta. Faktycznie wynikało to stąd, że większość dotychczasowych badań sprawdzało czytanie w schizofrenii przy użyciu testów wykorzystujących pojedyncze wyrazy – stwierdzają badacze z McGill. Takie testy nie są czułe na trudności w płynnym czytaniu, które jest zależne od kontekstu pojawiania się danych wyrazów i od ruchów oczu przenoszących uwagę z jednego wyrazu na następny.


Badanie z McGill, prowadzone przez doktorantkę Veronikę Whitford i profesorów psychologii Debrę Titone i Giliana A. O’Driscolla, monitorowało to, w jaki sposób ludzie poruszają oczami, podczas czytania prostych zdań. Rezultaty, które publikowano po raz pierwszy na internecie w zeszłym roku, pojawiają się w lutowym numerze pisma Journal of Experimental Psychology: General.

Pomiary ruchów gałek ocznych dostarczają jasnych i obiektywnych wskaźników tego, jak duży wysiłek zachodzi u poszczególnych osób podczas czytania. Przykładowo, zmagając się z trudnym zdaniem, ludzie z reguły wykonują mniejsze ruchy oczami, poświęcają więcej czasu patrzeniu na poszczególne wyrazy, a także powtórnemu czytaniu wyrazów. Mają również więcej trudności z podążaniem ku kolejnym wyrazom, zatem mniej efektywnie planują zmiany kierunku patrzenia.

Badanie z McGill, w którym zaangażowano 20 pacjentów nie przebywających na stałe w szpitalu (ambulatoryjnych) oraz 16 uczestników bez diagnozy psychiatrycznej, pokazało że schematy czytania u osób ze schizofrenią różniły się na kilka ważnych sposobów od tych u zdrowych badanych, przy tej samej płci, przy porównywalnym wieku lub statusie społecznym rodziny. Osoby ze schizofrenią czytały wolniej, przejawiały mniejsze ruchy gałek ocznych, poświęcały więcej czasu na przetwarzanie poszczególnych wyrazów, oraz na powtórne czytanie. W dodatku, osoby te były mniej skuteczne w przygotowywaniu się na nadchodzące wyrazy, co jest potrzebne dla ułatwienia czytania.

Badacze ocenili czynniki, które mogą przyczyniać się do trudności w płynnym czytaniu u pacjentów ze schizofrenią – w szczególności ich zdolność do rozbierania słów na składniki dźwiękowe oraz ich zdolność do umiejętnego kontrolowania ruchów oczu w czynnościach nie związanych z czytaniem. Oba te czynniki okazały się przyczyniać do niepełnej wydolności w zakresie czytania.

„Nasze odkrycia sugerują, że pomiary trudności czytania, połączone z innymi informacjami, takimi jak te o sytuacji rodzinnej, mogą pomóc wykrywać osoby z wczesnymi fazami schizofrenii – a tym samym umożliwić wcześniejszą interwencję terapeutyczną” – stwierdza Whitford.

Co więcej, biegłe czytanie jest kluczową zdolnością życiową, a u osób ze schizofrenią występuje silne powiązanie pomiędzy tą zdolnością a przestrzenią możliwości samodzielnego funkcjonowania - zaznaczają autorzy badania. „Poprawienie czytania przez interwencję u osób ze schizofrenią może być ważne dla poprawienia ich funkcjonowania w społeczeństwie” – dodaje Titone.

Współautorami badania byli także Christopher C. Pack z Instytutu Neurologicznego w Montrealu oraz Ridha Joober i Ashok Malla z Wydziału Psychiatrii McGill oraz z Instytutu Douglas Uniwersytetu Zdrowia Psychicznego (Douglas Mental Health University Institute).



Wiadomość na stronie uniwersytetu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz