poniedziałek, 11 marca 2013

Wirus i geny wśród przyczyn schizofrenii


Pewne wirusy i geny współdziałają w sposób mogący znacząco zwiększyć ryzyko rozwoju schizofrenii. I dzieje się to już w rozwoju płodowym.

Odkrycia, o którym donosimy, dokonał zespół naukowców z Uniwersytetu Aarhus, w Danii. Jako pierwsi na świecie zanalizowali oni kompletny genom setek chorych i zdrowych osób, by ustalić ewentualne interakcje między genami a bardzo rozpowszechnionym wirusem – cytomegalowirusem – i by sprawdzić, czy interakcje te wpływają na ryzyko rozwoju schizofrenii.

Okazuje się, że tak.

Kobiety zainfekowane wirusem – a średnio dotyczy to 70% kobiet – będą miały statystycznie znacząco zwiększone ryzyko urodzin dziecka, u którego później rozwinie się schizofrenia, jeśli dziecko ma określony wariant pewnego genu. Wariant także rozpowszechniony – obecny u 15% populacji. Ryzyko przy nałożeniu się tych dwu czynników jest aż pięciokrotnie większe niż ogólna średnia [średnio, na schizofrenię zapada około 1 na 100 osób] – donoszą autorzy tego badania w piśmie Molecular Psychiatry.

Nie ma powodów do alarmu

Osoby zakażone cytomegalowirusem (należącym do rodziny herpeswirusów) najczęściej nie wiedzą o tym, ponieważ taka infekcja zazwyczaj przebiega bardzo łagodnie. Autorzy badania podkreślają, że nie ma powodów do alarmu – nawet jeśli oba czynniki ryzyka obecne są u matki i dziecka, to wystąpić może także szereg innych czynników, które powstrzymują rozwój choroby u dziecka.

Lecz skoro schizofrenia dotyka aż 1-go procenta populacji na świecie, ta nowa wiedza jest bardzo ważna.
„W dłuższej skali czasowej, opracowanie skutecznych szczepionek przeciwko cytomegalowirusowi może pomóc zapobiec wielu przypadkom schizofrenii” – mówi Anders Børglum, profesor genetyki medycznej na Uniwersytecie Aarhus.

„W dodatku, nasze odkrycie naświetla fakt, że zaburzenia umysłowe takie jak schizofrenia mogą powstawać już w bardzo wczesnym okresie życia, w ramach interakcji genów i biologicznych czynników środowiskowych.”

Źródło :
Powyższa historia jest przedrukowana z materiałów dostarczonych przez Aarhus University , przez EurekAlert!, serwis AAAS


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz